Bieszczady, to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Malownicze góry co roku przyciągają wielu turystów chcących zaznać spokoju, górskich wędrówek i podziwiających malownicze widoki czy tez po prostu wypocząć nad Jeziorem Solińskim. Jednak poza niesamowita przyrodą nasz region ma do zaoferowania o wiele więcej. Poniżej przybliżymy kilka z atrakcji w Bieszczadach, które warto zobaczyć odwiedzając nasz kawałek raju.
1. Jezioro Solińskie i Myczkowieckie.
Bieszczadzkie Morze, to największy sztuczny zbiornik w Polsce, powstały po wybudowaniu tamy i spiętrzeniu wody z rzek San i Solinki. Jezioro stało się jednym z najpopularniejszych celów turystów, można się tu nie tylko kąpać, ale także żeglować czy łowić ryby.
Trochę niżej również na rzece san powstała mniejsza zapora w Myczkowcach i choć rozmiarami nie można jej porównywać do tej w Solinie, warto przyjechać cho na chwil, by rozkoszować si ciszą i spokojem, jakiego nie uświadczysz w Solinie.
Więcej o zwiedzaniu zapory na: www.solina.pl
2. Plaże i przystanie wodne
Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad woda na pewno powinni skorzystać z możliwości wypożyczenia sprzętów wodnych nad jeziorem. Bogata baza turystyczna, jaka powstała wokół jeziora wręcz zachęca do kajakowych wypraw w malownicze zatoczki wcinające się w bieszczadzkie wzgórza. Kajaki, rowerki wodne i wiele więcej znajdziecie w m.in. wypożyczalni sprzętu Cypel i na przystani Jawor (www.przystanjawor.pl)
3. Rejsy statkiem po jeziorze
A dla tych, którzy wola spokojnie zwiedzać Bieszczadzkie Morze, polecamy rejsy statkiem po jeziorze. Więcej na:
www.bryza.bieszczady.pl
www.bieszczady.net.pl/tramp
4. Wypożyczalnia rowerów- Ośrodek SKALNY (dojazd 3 min), Pensjonat ESKAPADA (dojazd 5 min)
Bieszczady to raj dla miłośników rowerowych przejażdżek. liczne trasy o zróżnicowanych stopniach trudności. I nie trzeba zabierać swojego sprzętu, by się o tym przekonać. Wypożyczalnie rowerowe, takie jak te w Eskapadzie czy też OSW Skalny pozwolą nam choć na jeden dzień poznać okolice z perspektywy dwóch kółek.
5. Wycieczki w Bieszczady
Bieszczady to przede wszystkim góry, a jeśli o górach mowa, to nieodłączna ich częścią są szczyty i szlaki, które na nie prowadzą.
4. Jazda konna, bryczki sanie
Stadniny konne od lat wpisywały się w Bieszczadzki krajobraz a dziś stanowią jedną z wielu lokalnych atrakcji. W Bieszczadach można nie tylko nauczyć się jazdy konnej, ale i wybrać się na jedną z wypraw traperskich, a zimą wziąć udział w niezapomnianym kuligu po bieszczadzkich bezdrożach.
5. Spa – profesjonalne i kompleksowe usługi SPA
Jak na miejscowość uzdrowiskową przystało, Polańczyk w szerokiej gamie oferowanych atrakcji posiada również luksusowe SPA, które pozwoli zaznać Państwu luksusu, relaksu i odprężenia.
6. Bieszczadzka Ciuchcia
Jeśli przyjedziemy w Bieszczady z z naszymi najmłodszymi pociechami to murowanym punktem naszego programu powinna być na pewno Bieszczadzka Ciuchcia.
www.kolejka.bieszczady.pl
7. Bieszczadzki Park Narodowy
Unikalna przyroda Bieszczadów sprawiła, że sporą ich część zajmuje Park Narodowy powołany do istnienia, by chronić florę i faunę Karpat wschodnich a zarazem edukować w tej materii. To dzięki akcjom BdPN na szlakach powstają wiaty i tablice informacyjne, gdzie można odpocząć i dowiedzieć się więcej o tej części Polski.
www.bdpn.pl
8. Muzeum Przyrodnicze Knieja w Nowosiółkach
Powinni tu zaglądnąć wszyscy pasjonaci myślistwa, gdyż powstałe w 2002 roku muzeum w swojej kolekcji posiada trofea łowieckie zwierząt upolowanych w różnych częściach świata jak „Kabarga” upolowana na Syberii, „renifer” z Laponii czy „niedźwiedź brunatny” pochodzący z głebokiej tajgi.
https://www.nocowanie.pl/muzeum__przyrodniczolowieckie_knieja,143209.html
www.muzeumknieja.pl
9. Basen Aquaris w Lesku (dojazd 18 min.)
A jeśli pogoda zawiedzie, zawsze można się wybrać do krytego basenu w Lesku.
http://basen.lesko.pl/
10. Skansen w Sanoku
Sanocki Skansen a właściwie Muzeum Budownictwa Ludowego, jest jedną z pereł Podkarpacia. To największy taki obiekt w kraju zbudowany niedługo po wojnie, w którym udało się uratować wiele cennych śladów różnorodności etnicznej i religijnej tej okolicy, zamieszkiwanej przez: Polaków, Rusinów, Niemców, Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, katolików, grekokatolików czy wyznawców prawosławia. Do skansenu przeniesiono zabytkowe cerkwie czy niszczejące po wojnie, opuszczone chaty, które dziś tworzą małe miasteczko, pozwalające cofnąć się w czasie, by dowiedzieć się trochę więcej o historii życia codziennego tych terenów. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.
www.skansen.mblsanok.pl/indexokno.php
11. Zamek w Sanoku
Nad Sanokiem od średniowiecza góruje stare grodzisko, będące niegdyś rezydencją Władysława Jagiełły. Dziś sanocki zamek stał się muzeum historycznym, gdzie poza największą w Polsce kolekcją ikon, zgromadzono również prace lokalnego artysty Zdzisława Beksińskiego.
www.zamki.res.pl/sanok.htm
12. Leśne Mini Zoo w Lisznej (dojazd 35 minut)
Sympatyczny spacerek polecany rodzinom z dziećmi, które lubią zwierzątka i chcą bliżej się im przyjrzeć. W Mini Zoo możemy zobaczyć np. jelenie, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie, gęsi gęgawe, gęsi bernikle, kaczki krzyżówki, kaczki szmaragdowe, kaczki czubate, bażanty, przepiórki – zwierząt systematycznie przybywa. Zezwolone jest karmienie zwierząt, karmą którą można zakupić w kasie.
13. Narty w Bieszczadach
Zimą, gdy bieszczadzkie szczyty otula biały puch do życia wracają lokalne wyciągi narciarskie. I choć ustępują one alpejskim kurortom, każdego roku tysiące turystów korzystają z takich miejsc jak Weremień, Laworta czy tez Gromadzyń.
14. Bieszczadzki browar Ursa Maior
Miłośnicy kraftowego piwa powinni koniecznie zajrzeć do lokalnego browaru Ursa Maior, który mieści się w Uhercach Mineralnych i tam zasmakować iście Bieszczadzkich aromatów, zaklętych w tym złotym trunku.
A to zdecydowanie nie wszystko, co można zobaczyć w Bieszczadach dlatego zapraszamy do naszego Dworku. Z chęcią podpowiemy więcej…